![]() |
|
Az egri dél
Visszatérve a nyugati kiállító terembe, vessünk egy pillantást a csillagásztorony ma is működő, érdekes látványosságára, az egri délvonalra. A termet átlósan átszelő márványsávot felcsapható falemezek védik a kopástól. A három sor márványlapokból kirakott vonal pontosan észak-dél irányban húzódik, középvonala jelöli az egri meridiánt. (Valamikor a középső lap-sor fölött kifeszített finom huzal jelölte ki a legpontosabban az észak-dél vonalat.) A falon díszes faragott kőkeretbe függőlegesen folytatódik a márványlapok sora. A függőleges keretet fent jelképes díszítés: éggömb, távcső, körző és szögmérő zárja.
A márvány sáv fölött, a torony déli falán kis lyuk nyílik, amelyen át a Nap sugarai a valódi dél - a Nap delelésekor - idején a délvonalra esnek. Derült déli órákban a tenyérnyi fényfolt keresztezi a délvonalat. Amikor a fényfolt a középső márványlap közepére ér, akkor van Egerben a "valódi dél" időpontja.
A kiállításon több napóra is látható, amelyek valaha a gyakorlati életben is jelentős szerepet játszottak. Napóra alapján ellenőrizték a kevésbé megbízható kerekes órák járását. A legérdekesebb példány a kettős, ágyús napóra, amelynek kis mozsárágyújában a delelő Nap sugarai lobbantották lángra a puskaport. Az ágyú ekkor hangos durranással jelezte a napóra delet
Az "egri dél" idejét pontosan beszabályozott ingaórákkal mérték. A helyi középdél időpontjában egy kis harang kongatásával adtak időjelzést. Az egykori visszaemlékezések szerint a kis harang csendülésére először a város templomainak haragjai kondultak meg, majd a távolabbi falvakban is felcsendült a harangszó. A jeladó harangot Hell Miksa adományozta a csillagásztoronynak, és ma is "Hell-harang" néven ismert: a nyugati kiállító teremben látható.
|